Rywalizacja między rodzeństwem

Więcej niż jedno dziecko w rodzinie to jeszcze więcej powodów do radości. Taka sytuacja może jednak generować konflikty między maluchami. Do kłótni prowadzi rywalizacja, która jest efektem zazdrości dzieci o względy rodziców.

Ważna rola rodziców

 

Każda pociecha chce mieć tatę i mamę tylko dla siebie. Bierze się to stąd, że rodzice zapewniają maluchowi wszystko, co najlepsze, czyli uczucia. Bezpieczeństwo, miłość, ciepło, wyjątkowość, wysokie poczucie własnej wartości – o to może być zazdrosna pociecha, gdy oprócz niej istnieje w rodzinie jeszcze inne dziecko.

Zapobieganie przykrym zdarzeniom to zadanie dla rodziców. Gdy pojawi się młodszy brat czy siostra, nie mogą oni zapomnieć o jego/jej starszym rodzeństwie. Starsze dziecko może czuć się zepchnięte na boczny tor, dlatego pragnie zwrócić na siebie uwagę opiekunów.

Wybiera różne metody realizacji tego planu. Bardzo często sprawia problemy wychowawcze, pakuje się w kłopoty. Zmienia się całkowicie, co w przypadku nastolatków może dodatkowo zbiec się z okresem dojrzewania.

Rodzice nie mogą dać odczuć starszemu rodzeństwu, że jest zaniedbywane. Muszą okazywać swoje uczucia tak często i tak intensywnie jak przed pojawieniem się drugiej latorośli. Zadaniem opiekunów jest też uczenie pierworodnego dziecka zasad współpracy, współdzielenia się z innymi.

Stosunki między rodzeństwem za młodu istotnie wpływają na ich relacje w dorosłym życiu. Mogą też determinować sposób, w jaki młody człowiek będzie postrzegać siebie, gdy dorośnie.