Rola matki w rodzinie

Matka odgrywa niezwykle ważną funkcję w życiu dziecka. Szczęśliwe dzieciństwo sprawia, że jesteśmy zadowolonymi z życia dorosłymi i potrafimy nawiązywać zdrowe relacje z innymi ludźmi. Istnieje znane przysłowie, której głosi: Matka byłaby zdolna wymyślić szczęście, aby je dać swoim dzieciom. Siła więzi łączącej matkę i dziecko-szczególnie w ciągu 5 pierwszych lat życia malucha wpływa na jego emocjonalny i psychiczny rozwój.

Dobra matka to taka, która dba o swoje maleństwo już będąc w ciąży-poprzez odpowiednie odżywianie i regularne badania.

 

Aby zapewnić właściwy rozwój emocjonalny niemowlęcia należy nie tylko karmić go, przewijać i kapać, ale przede wszystkim okazywać czułość, często przytulać. Mądra mama, której zależy na dobru dziecka, nie tylko troszczy się o sprawy bytowe, ale też poświecą swojej pociesze dużo czasu. Aby wykształcić w dziecku wysokie poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości, musi ono czuć obecność matki w swoim życiu, dzięki wspólnie spędzanym chwilom.

Niestety wielu rodziców chcąc zapewnić wysoki status materialny swojej rodzinie, spędza w pracy długie godziny, a cierpią na tym najbardziej dzieci, które przecież tak bardzo potrzebują uwagi i zainteresowania.

Mama jest dla malucha najważniejszą osobą na świecie, dlatego nie może ona dopuścić by dziecko czuło się odrzucone i nieważne, bo może mieć to szkodliwy wpływ na jego kształtującą się psychikę. To ona uczy go jak nawiązywać społeczne relacje, jak komunikować się z innymi.

Mama nie tylko wychowuje, ale stanowi również wzór postępowania dla dziecka. W oczach pociechy mama jest autorytetem, dlatego niezwykle ważne jest jej postępowanie i przekazywane wartości. Wszystko to będzie rzutowało na dziecko w jego dorosłym życiu. Kobieta powinna okazywać dziecku serdeczność, ciepło oraz wyrozumiałość.

Dziecko musi czuć, że jest najważniejsze dla swojej matki, że kocha go ona bezwarunkowo. Matka tworzy w rodzinie atmosferę bezpieczeństwa, ciepła i bliskości-emocjonalny klimat.