Obuwie korekcyjne i ortopedyczne dla dzieci – czemu warto je nosić?

Jeśli nasze dziecko potrzebuje butów ortopedycznych lub korekcyjnych, to konieczne jest zgłoszenie się do lekarza ortopedy, który będzie mógł dobrać odpowiednie obuwie. But ortopedyczny to but specjalistyczny, inny niż typowe buty sportowe, sandały czy klapki, dlatego samodzielny wybór może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Obuwie ortopedyczne kupuje się w specjalistycznych sklepach (np. sklep medyczny), ponieważ dzięki temu można mieć pewność, że dostanie się produkt, który jest dobrej jakości i na pewno pomoże naszemu dziecku. Jednak potrzebna jest wcześniejsza wizyta specjalistyczna, gdyż ortopeda dokładnie określi, jakiego rodzaju obuwie należy kupić. Niekiedy przydatne są buty memo.

Czemu warto nosić obuwie ortopedyczne i korekcyjne?

Jeśli buty zostaną prawidłowo dobrane przez ortopedę, to na pewno przyniosą same korzyści dla dziecka. Dlaczego warto je nosić? Poleca się je nosić, ponieważ mają na celu korekcję odwracalnych zniekształceń stóp, pozwalają też zapobiegać pogłębianiu się zniekształceń stóp, wyrównują skrócenia kończyny dolnej, a także stwarzają wygodne podparcie oraz ochronę dla stóp o utrwalonym już zniekształceniu.

Obuwie korekcyjne i ortopedyczne dla dzieci – rodzaje

Do najczęściej spotykanych rodzajów obuwia ortopedycznego i korekcyjnego dla dzieci zalicza się:

  • obuwie z obcasem Thomasa, którego zadaniem jest supinowanie tyłostopia w stopie płasko-koślawej,
  • obuwie z odwróconym obcasem Thomasa, które stosuje się przy szpotawości stępu albo skłonności do skręcania stawu skokowego dolnego,
  • obuwie redresyjne, którego zadaniem jest korygowanie kształtu stóp np. w leczeniu stopy końsko-szpotawej,
  • obuwie wyrównujące skrócenie kończyny dolnej,
  • obuwie łączone z ortezą (aparatem ortopedycznym, który stabilizuje stawy).

W sklepach ortopedycznych czy też medycznych dostępne są profilaktyczno-korekcyjne buty memo. Takie buty to np. trzewiki na rzepy, które są wykonane ze skóry licowej, a przeznaczone są zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Dzięki takim właśnie butom możliwa jest kontynuacja profilaktycznego, jak i korekcyjnego działania systemu.

Aby sprawdzić, czy nasze dziecko potrzebuje obuwia ortopedycznego albo korekcyjnego, najlepiej jest się wybrać do ortopedy, który zbada je i dobierze odpowiednie obuwie. Buty te doskonale sprawdzają się wśród dzieci, które mają problemy ze zniekształceniami stóp.