Najważniejsze informacje o sztucznym zapłodnieniu

Zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem pochodzącym od partnera albo dawcy poza organizmem kobiety określa się mianem in vitro. Odbywa się to w warunkach laboratoryjnych. Zapłodnienie pozaustrojowe stanowi jeden ze sposobów leczenia niepłodności i zarazem metodę rozrodu wspomaganego medycznie.

Wskazania do przeprowadzenia zapłodnienia in vitro

Proces rozpoczyna się od hormonalnie sterowanej owulacji. Ma to na celu pobranie żeńskich gamet, które później połączy się z plemnikami w laboratorium. Otrzymane w ten sposób zarodki umieszcza się w macicy kobiety. W przypadku ich zagnieżdżenia się następuje ciąża, która dalej przebiega w sposób naturalny. Zarodek rozwija się, przechodząc kolejne fazy – aż do momentu opuszczenia brzucha mamy.

Istnieje też opcja zapłodnienia in vitro z wykorzystaniem komórek jajowych dawczyni albo spermy dawcy. Obecna medycyna oferuje szeroki wachlarz możliwości w dziedzinie wspomagania rozrodu i zwalczania bezpłodności. Pary, które mają problem z naturalnym zajściem w ciążę, nie muszą już rezygnować z marzeń o własnym potomstwie.

Wedle statystyk problem niepłodności dotyka co piątą-szóstą parę starającą się o dziecko. Niestety, skala zjawiska rośnie. Wynika to z wielu powodów. Do najważniejszych należy mało higieniczny tryb życia, czyli m.in. permanentny stres, używki, zanieczyszczenie środowiska, zbyt mało ruchu.

Tylko teoretycznie moment zajścia w ciążę jest łatwy do określenia. W praktyce może minąć kilka miesięcy, zanim parze uda się doprowadzić do zapłodnienia. Jednak nie zawsze nieudane próby są powodem, by poddawać się procedurze in vitro. Kiedy warto o tym pomyśleć? To zależy od wieku partnerów.

Czy wiek ma znaczenie?

Przyjmuje się, że w przypadku kobiet do 30. roku życia dopiero roczny okres nieudanych starań jest wskazaniem do rozpoczęcia fachowego leczenia i wizyty w specjalistycznej klinice. W przypadku kobiet w wieku 30-39 lat sygnałem ostrzegawczym będzie półroczne staranie się o potomstwo bez efektu. Z kolei w przypadku pań starszych niż 40-letnie terapię warto podjąć jak najszybciej. To samo tyczy się par, w których mężczyzna ukończył 40. rok życia.

Wiek potencjalnych rodziców to niejedyne wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego. Po technikę tę sięga się również w razie: zaburzeń funkcjonowania jajników, niedrożności i braku jajowodów, kiepskich parametrów nasienia, niemożności wywołania owulacji i zaburzeń hormonalnych z tym związanych.

Ponadto sztuczne zapłodnienie stosuje się w razie ciężkiej postaci endometriozy, czyli obecności błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Leczenie poprzez in vitro zaleca się też wtedy, gdy nie można ustalić przyczyn niepłodności i gdy inne metody wspomagania zawiodły.