Kobieta spełniona – co to znaczy?

Celem każdej egzystencji jest spełnienie, czyli poczucie zadowolenia z własnych osiągnięć, poczynań. Dla każdego spełnieniem będzie inny stan, ponieważ każdy z nas ma inne priorytety, inną hierarchię wartości, przyświecają nam inne cele. Wiele zależy też od panującego w danym kręgu kulturowym stereotypu płci.

Ile kobiet, tyle definicji

 

Inaczej spełnienie będzie definiować mężczyzna, a inaczej – kobieta. Można jednak pokusić się o wskazanie uniwersalnych modeli.

Jednym z nich jest sukces zawodowy. Za kobietę spełnioną może się uważać kobieta, która przejdzie wszystkie szczeble kariery w danej firmie, zostanie prezesem dużej korporacji, stworzy od zera własne przedsiębiorstwo, np. produkujące kosmetyki albo ubrania.

To samo tyczy się mężczyzn, z tym że w tym przypadku wymienione sukcesy nie traktuje się jako spektakularnych. W końcu panowie od małego przygotowywani są do roli przywódców, zarządców, szefów. Kobieta na stanowisku kierowniczym, zwłaszcza w niektórych branżach (np. górnictwie), uważana jest za ewenement.

Kobieta spełniona nie musi jednak podbijać Wall Street czy Wiejskiej. Wystarczy, że będzie odczuwać satysfakcję z wykonywanej pracy. Będzie czuć, że to, co robi, ma sens, odpowiada jej życiowym ambicjom.

Nie musi wcale pracować zawodowo. By odczuwać zadowolenie, może prowadzić dom, zajmować się dziećmi, pomagać potrzebującym, prowadzić akcje społeczne, walczyć o jakąś sprawę, np. zachowanie danego obszaru przyrodniczego w nienaruszonym stanie, wnioskować o budowę obwodnicy danej miejscowości, budowę ścieżek rowerowych na osiedlu.

Jako życiowe spełnienie można traktować umiejętność połączenia wszystkich sfer: zawodowej, rodzinnej i osobistej. W takim modelu kobieta zarabia pieniądze, dba o dom i dzieci, a do tego realizuje swoje pasje, np. trenuje bieganie i startuje w półmaratonach.

W jaki jeszcze sposób panie mogą się spełniać? Choćby poprzez próbowanie wielu rzeczy w życiu, czyli uczenie się, nabywanie kolejnych kompetencji i opanowywanie kolejnych umiejętności, a następnie ich przekazywanie innym.