Psychologia

Kilka słów o rozstaniu – nikomu nie jest łatwo

Rozstania są nieodłączną częścią życia. Od najmłodszych lat spotykamy na swej drodze różnych ludzi. Lepiej ich poznajemy, przywiązujemy się do nich, a potem rozstajemy. Często jest nam przykro, że musimy pożegnać się z osobami, które były dla nas ważne, jednak traktujemy takie rozstania jako naturalną kolej rzeczy. Łatwo nam zrozumieć, że w poszczególnych etapach życia i dojrzewania potrzebny nam jest kontakt z wieloma osobowościami. To nas wzbogaca i wpływa na nasz rozwój.

Natomiast będąc w miłosnym związku z drugą osobą oczekujemy, że będzie to związek na całe życie. Nie bierzemy pod uwagę, że coś pójdzie nie tak. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że nasze drogi mogą się rozejść. Nawet gdy słyszymy opowieści przyjaciół o trudnych relacjach z partnerami, niepowodzeniach i złamanych sercach, uważamy, że ten problem nas ominie.

Kiedy uczucia wygasły

Kiedy nagle okazuje się, że w naszym związku uczucia wygasły, ktoś nie dochował wierności lub ma inne plany na przyszłość czujemy się tym zdruzgotani. Przecież takie historie zdarzają się innym, lub ewentualnie są fabułą filmów. Nasz świat się wali. Miłość zamienia się w gniew.

Mówi się, że czas leczy rany, jednak niektóre osoby potrzebują go naprawdę dużo, by uporać się z traumą rozstania, a niektóre, mimo upływu lat nie dochodzą do siebie. Mając tego świadomość, warto podejść do tego problemu, jak do zadania i zastanowić się, jak poradzić sobie z rozstaniem:

  • gdzie szukać wsparcia,
  • co zrobić, by przetrwać ten trudny czas,
  • jak poradzić sobie z intensywnymi emocjami,
  • w jaki sposób odbudować poczucie własnej wartości,
  • jak ułożyć sobie życie od nowa.

Po rozstaniu przechodzimy przez kilka etapów. Możemy przyspieszyć proces radzenia sobie z rozstaniem, gdy zaakceptujemy zaistniałą sytuację i pojawiające się uczucia. W czasie rozpadu związku pojawia się wiele emocji. Nie należy się ich wypierać, ani wstydzić. Emocje są naturalną reakcją na zaistniałą sytuację i jako takie należy je zaakceptować.

Daj sobie czas aby się z tym uporać

Warto dać sobie odpowiednią ilość czasu, by ochłonąć i uporządkować przeszłość. Na początku może wydawać się to niemożliwe, ale przykre emocje w końcu przeminą i jest duża szansa na to, że w przyszłości będziemy szczęśliwsi niż dotychczas. Na pewno będziemy mądrzejsi, dlatego kolejny związek może okazać się dużo lepszy od tego, który właśnie się rozpadł.

Jak długo trwa radzenie sobie z rozstaniem? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, jak długo trwał związek, jak głębokie relacje łączyły partnerów, czy są związani ze sobą w inny sposób, np. pracują w tej samej firmie, mają wspólne dzieci, zobowiązania finansowe itp.

Przede wszystkim liczy się nasza postawa – czy będziemy biernie tkwili w stanie odrętwienia, czy będziemy wciąż żyli przeszłością, czy też pogodzimy się z faktami i z zaangażowaniem będziemy tworzyć nowe, szczęśliwsze życie dla siebie i swoich najbliższych.

Możliwość komentowania Kilka słów o rozstaniu – nikomu nie jest łatwo została wyłączona