Jakie środki czystości są niezbędne w każdym domu

Mydło w płynie na zlewie

Środki czystości najlepiej dobierać do rodzaju powierzchni, jakie znajdują się w mieszkaniu. Inny płyn lepiej wyczyści podłogę wykonaną z płytek, a inny pięknie nabłyszczy i ochroni parkiet.

Detergenty i akcesoria do sprzątania podłóg

Kompletując zestaw domowych detergentów, warto zdecydować się na produkty znanej marki, np. Henkel. Dzięki temu mamy pewność, że sprzątanie będzie przebiegało sprawniej, szybciej, a powierzchnie, które wymagają delikatnych środków, będą właściwie zabezpieczone.

Do mycia drewnianych podłóg oraz paneli najlepiej kupić specjalnie przeznaczone do takich nawierzchni środki. Często są one wzbogacone naturalnym woskami, które pielęgnują, nabłyszczają oraz tworzą powłokę utrudniającą ponowne zabrudzenie.

Płytki, linoleum i glazurę najlepiej czyszczą płyny wielofunkcyjne. Są one dodatkowo aromatyzowane, dzięki czemu wymyta nimi powierzchnia nie tylko pięknie błyszczy, ale również wypełnia całe pomieszczenie przyjemnych zapachem. Aby nie tworzyły się smugi, należy dawkować każdy produkt zgodnie z znajdującymi się na opakowaniu zaleceniami producenta.

Akcesorium niezbędnym jest miotła oraz szufelka lub odkurzacz. Przed myciem podłogi najpierw oczyszcza się ją z kurzu. Do mycia najlepsze są mopy z nakładką z microfibry, która delikatnie czyści, nie rysuje powierzchni i można ją prać w pralce.

Sprzątanie łazienki i kuchni

Przed porządkami w łazience warto zabezpieczyć dłonie gumowymi rękawicami. Można dobrać rozmiar, a nawet ulubiony kolor tego rodzaju akcesoriów.

W tym pomieszczeniu niezbędny jest środek odkamieniający do armatury. Na rynku dostępne są preparaty wybielające, które znakomicie czyszczą, np. fugi. Do udrażniania rur przyda się również gumowy przyrząd przeznaczony do tego rodzaju czynności oraz granulki lub żel do przetykania. Delikatne powierzchnie wanny, brodzika i zlewy można czyścić mleczkami z aktywnym tlenem. Idealne do tego będzie też gąbka, która nie rysuje emaliowanych powłok.

W kuchni przyda się środek odtłuszczający, który doczyści kuchenkę oraz usuwający spaleniznę, idealny do konserwacji piekarnika. Ponadto bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup wielofunkcyjnych chusteczek nawilżanych środkiem czyszczącym, które są znakomite do czyszczenia, np. frontów szafek oraz półek.

Detergenty i substancje żrące powinny być przechowywane w specjalnym miejscu wyłącznie do tego przeznaczonym i niedostępnym dla dzieci. Wygospodarowana w tym celu przestrzeń musi znajdować się z dala od źródeł ciepła i promieni słonecznych. Regularnie należy też sprawdzać daty ważności i nie używać przeterminowanych produktów.

Zobacz również: Sposoby na usuwanie rdzy