Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Dla każdego rodzica jego dziecko jest kruchą, delikatną i bezbronną istotą, którą należy chronić. Czas jednak biegnie nieubłaganie. Pociecha, która niedawno tuliła się w objęciach mamy, teraz przegania ją wzrostem. Zaczął się czas dorastania.

Uświadamianie kilkulatka w praktyce

 

Jednak z wyjaśnieniem sprawy płci nie warto czekać, gdy latorośl stanie się nastolatkiem. Zdaniem niektórych specjalistów taką rozmowę uświadamiającą warto przeprowadzić już na wczesnym etapie życia malucha, np. gdy ma on 2-3 lata. Należy mu wyjaśniać wszystkie frapujące go kwestie.

Zwlekanie spowoduje, że odpowiedzi zacznie szukać u rówieśników albo w innych źródłach. Problem w tym, że forma dostarczania odpowiedzi może nie być dostosowana do jego konstrukcji psychicznej.

Nie należy tłumić ciekawości dziecka, które wypytuje o sprawy damsko-męskie. W pewnym sensie jest to zaleta. Dlaczego? Maluch nie ocenia przekazywanych mu informacji, po prostu je rejestruje. Sprawia to, że rodzicowi paradoksalnie będzie łatwiej omówić pewne kwestie z kilkulatkiem niż nastolatkiem.

Nie powinno się zbywać dziecka, gdy zacznie dopytywać o kwestie związane z seksualnością. Latorośl oczekuje prawdziwego wyjaśnienia. Lekceważenie spraw związanych z płcią może wywołać u dziecka przeświadczenie, że seks to coś niedobrego, że to temat tabu.

Wiedzę należy przekazywać w sposób dostosowany do percepcyjnych możliwości potomka. Dobrą strategią będzie dokładne odpowiedzenie na jego pytanie i nic poza tym. Nie rozwijamy wątków pobocznych. Na tym etapie wystarczy mu wycinek informacji o seksualności. Szczegółowego wywodu i tak nie pojmie.

Podczas tłumaczenia używajmy normalnych terminów, stosowanych przez dorosłych. Nie wchodźmy jednak w szczegóły anatomiczne. W tym wieku nie jest to potrzebne. Należy jednak być delikatnym, unikać dosadności. Opowiadać z miłością, czułością i cierpliwością.

Z drugiej strony nie powinno się używać gładkich słówek i reagować skrępowaniem na pytania malucha. Podświadomie pociecha może od nas przejąć taką postawę i nie pytać nas już o nic, również w przyszłości.

Jak w takim razie wyjaśnić mu, czym jest seks? Należy odpowiedzieć, że jest to jeden z przejawów miłości dwojga ludzi. Polega m.in. na przytulaniu, całowaniu, pieszczeniu (także intymnych miejsc ciała) i dotykaniu.