Higiena intymna u kobiet – podstawowe zasady pielęgnacji

Płyn do higieny intymnej to podstawa kobiecej pielęgnacji okolic intymnych. Jest ona niezbędna w profilaktyce takich dolegliwości, jak: swędzenie pochwy, infekcje czy podrażnienia. Higiena intymna u kobiet to nie tylko używanie odpowiednich kosmetyków, ale i noszenie przewiewnej bielizny, częsta zmiana ręcznika, a także przestrzeganie czystości po stosunku płciowym oraz w czasie menstruacji.

 

Płyn do higieny intymnej   

 

Kobieta powinna przestrzegać zasad higieny miejsc intymnych, aby uniknąć wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, jak: infekcje, suchość, pieczenie, swędzenie pochwy czy nieprzyjemny zapach. Sfery intymne są bardzo delikatne i wrażliwe. Prawidłowe pH pochwy ma kwaśny odczyn, które naturalnie utrzymuje ją w czystości. Stosowanie zwykłych kosmetyków myjących, zwłaszcza zawierających silne substancje zasadowe i zapachowe, może zaburzyć fizjologiczną kwasowość miejsc intymnych i prowadzić do podrażnień. Do codziennej pielęgnacji najlepiej używać specjalnych płynów do higieny intymnej o odczynie pH w granicach: 3,8-4,2 oraz tworzonych na bazie kwasu mlekowego czy metabolitów produkowanych przez bakterie Lactobacillus, które wykazują właściwości przeciwgrzybicze.

 

  • Domowy żel do higieny intymnej z rumianku

 

Panie o bardzo wrażliwej skórze mogą skorzystać z płynów opartych na łagodzących składnikach, jak: prowitamina B5 czy alantoina.  Żel do higieny intymnej można również wykonać samodzielnie, np. z rumianku, który znany jest z hipoalergicznych, przeciwzapalnych i łagodzących podrażnienia właściwości. Aby wykonać ziołową płukankę, wystarczy 3 łyżki zioła zalać szklanką wrzącej wody. Po ostudzeniu, należy odcedzić napar. 5 łyżek stołowych rumiankowego płynu wystarczy połączyć z ok. ½ szklanki ciepłej, przegotowanej wody i tak przygotowaną substancją przemyć okolice intymne, np. za pomocą miękkiej czystej szmatki czy ręcznika.  

 

Higiena intymna a bielizna

 

Wilgotne i ciepłe środowisko okolic intymnych to idealne miejsce do rozwoju bakterii, które mogą powodować nieprzyjemne infekcje okolic intymnych a nawet zapalenie dróg moczowych. W trosce o zdrowie, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj noszonej bielizny. Majtki wykonane ze sztucznych syntetycznych materiałów, lepiej zamienić na oddychającą bawełnę, bądź wybierać modele z bawełnianą wyściółką. Bieliznę należy zmieniać na czystą każdego dnia, a nawet kilka razy dziennie, w przypadku prowadzenia bardzo aktywnego trybu życia, np. po wyjściu z siłowni czy powrotu z biegania.  

 

Ręcznik kąpielowy – jak często prać?

 

Do osuszania okolic intymnych najlepiej stosować osobny miękki ręcznik, który należy prać przynajmniej co 3 dni w wysokiej temperaturze. Codzienna konieczność wymiany ręcznika na nowy zachodzi u kobiet, które cierpią na nawracające infekcje pochwy. W przypadku, gdy codzienne pranie jest kłopotliwe, można zastosować specjalne chusteczki do okolic intymnych, nasączone kwasem mlekowym.

 

Higiena okolic intymnych po stosunku płciowym i w czasie menstruacji

 

W czasie stosunku płciowego drobnoustroje z ciała partnera dostają się do cewki moczowej, dlatego oddanie moczu tuż po współżyciu, zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych. Kobieta może również umyć miejsca intymne specjalnym płynem bądź skorzystać z wygodnych w użyciu nasączonych chusteczek myjących.

 

Krew menstruacyjna ma zasadowe pH, dlatego kobiety w czasie okresu są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje intymne. Podczas menstruacji bardzo ważne jest, aby regularnie wymieniać podpaski i tampony, a także stosować produkty o odpowiedniej chłonności. Wybierając za wysoką chłonność, niż jest to konieczne, można doprowadzić do nieprzyjemnych otarć oraz dolegliwości bólowych.