Fotelik samochodowy zwiększa bezpieczeństwo dziecka w aucie

Po drogach jeżdżą różni kierowcy. Nie znamy ich, nie wiemy, jak reagują na określone sytuacje, w jakim stanie psychofizycznym się znajdują. Właśnie z tego powodu zawsze należy trzymać się zasady ograniczonego zaufania. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić uniknąć nieszczęścia.

Używaj tylko certyfikowanych sprzętów

Policyjne statystyki wskazują, że 25 proc. poszkodowanych w wypadkach drogowych stanowią osoby małoletnie. Części zdarzeń i ofiar zawsze można uniknąć. Trzeba jednak posiadać wysokie umiejętności prowadzenia samochodu, zdolność przewidywania wydarzeń oraz krótki czas reakcji.

Jednak nawet rajdowy mistrze nie jest w stanie przewidzieć wszystkich nierozważnych zachowań innych użytkowników dróg i uniknąć spowodowanych przez nich przykrych konsekwencji. Mimo tej pesymistycznej tezy istnieje sposób, by zmniejszać liczbę ofiar śmiertelnych na drogach. Wystarczy, że zawsze będziemy przewozić dziecko w specjalnym foteliku, który będzie przystosowany do wymagań małego pasażera.

Wymóg stosowania odpowiedniego siedziska dla dzieci poniżej 12. roku życia i mierzących mniej niż 150 cm nakładają na kierujących pojazdami osobowymi przepisy wszystkich krajów europejskich. W Polsce obowiązują one od początku 1999 roku. Mimo to wciąż zdarzają się osoby, które przewożą dzieci bez specjalnych nosidełek czy fotelików dostosowanych do wagi i wzrostu latorośli.

baby-617411_1280

Dlaczego to takie ważne? Podczas zderzeń ciało ulega ogromnym przeciążeniom. Zetknięcie się dwóch pojazdów jadących z prędkością 50 km/h oznacza dla pasażerów upadek z wysokości 10 metrów, czyli trzeciego piętra.

Nie powinno się przewozić maluchów na kolanach dorosłych. Przyczyna jest prosta. Nawet osoba przypięta pasami nie będzie w stanie utrzymać dziecka na kolanach i uchronić go przed obrażeniami wywołanymi kraksą. Tragiczne skutki może również przynieść przypinanie pasami bobasów siedzących na kolanach dorosłych.

Foteliki dopuszczone do użytkowania spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Potwierdzeniem tego faktu jest atest. Sprzęty homologowane w Polsce oznaczone są literą B, umieszczoną w odwróconym trójkącie. Pod znaczkiem widnieć numer certyfikatu oraz rok, w którym go przyznano.

Jak wybrać właściwy?

Foteliki dla dzieci dzielą się na pięć kategorii, które odpowiadają masie ciała małego pasażera. Urządzenia te różnią się wymiarami, funkcjami i konstrukcją, która dopasowana jest do budowy anatomicznej osób małoletnich.

Kategoria 0 i 0+ obejmuje foteliki dla dzieci w wieku do dwóch lat. Wskazane jest montować je tyłem do kierunku jazdy auta. Wynika to z faktu, że w tym wieku głowa bobasa jest duża w stosunku do reszty ciała, a jego szyja nie zapewnia głowie odpowiedniej stabilności.