Czym są elektrozaczepy i jak je wybrać?

Elektrozaczepy to jedne z najczęściej wykorzystywanych elementów, które umożliwiają przejście w systemach kontroli dostępu. Elektrozaczepy można znaleźć nie tylko na lotniskach, różnego rodzaju przejściach z systemami kontroli dostępu, ale także w domofonach, czy drzwiach wejściowych z elektrycznym zamkiem.

 

Elektrozaczep to jeden z najpopularniejszych akcesoriów do obsługi przejść. Elektrozaczep składa się z cewki nawiniętej na rdzeni (elektromagnesu), a także kotwicy, która blokuje zapadkę danego elektrozaczepu. Istnieją dwa rodzaje elektrozaczepów: elektrozaczep NC, elektrozaczep NO.

Elektrozaczepy – czym są? Rodzaje elektrozaczep

 

Elektrozaczepy to urządzenia elektromagnetyczne, najczęściej w obudowie symetrycznej, choć zdarzają się również elektrozaczepy o budowie niesymetrycznej. Elektrozaczepy służą do zdalnego oraz przewodowego odryglowywania drzwi, furtek, a nawet drzwiczek szafek. To prawdopodobnie najpopularniejszy element wykonawczy, wielu systemów kontroli dostępu.

 

Elektrozaczepy są zazwyczaj zbudowane z kilku elementów, które są umieszczone w masywnym i odpornym na korozję korpusie. Każdy z elektrozaczepów, musi być wykonany ze wspomnianych części: kotwicy blokującej mechanicznie zapadkę oraz elektromagnesu. Działanie elektrozaczepu polega na podaniu napięcia na cewkę, co powoduje przeniesienie kotwicy i zwolnienie blokady.

 

Przykładowo, nacisk na klamkę drzwi wywoła odchylenie zapadki elektrozaczepu, co umożliwia ich otwarcie. Warto pamiętać, że istnieją także elektrozaczepy rewersyjnych, w których cały mechanizm jest odwrotny. Działanie elektrozaczepu rewersyjnego polega na zablokowaniu zatrzasku do momentu, aż na elektrozaczep zostanie podane napięcie sterujące, która odblokuje klamkę drzwi.

 

Warto pamiętać, że warunkiem poprawnego działania elektrozaczepu po podaniu napięcia sterującego jest brak jakiegokolwiek nacisku, który jest wywierany na zapadkę elektrozaczepu (ze strony zatrzasku np. w zamku). Jest to istotne, ponieważ siła nacisku jest przenoszona na dźwignię, co poważnie utrudnia podniesienie kotwicy przez elektromagnes.

 

Elektrozaczepy – jakie wybrać?

 

Na rynku istnieje bardzo wiele elektrozaczepów, które można wybierać w zależności od potrzeb i ostatecznego zastosowania całego systemu. Dobry elektrozaczep powinien być uniwersalny i posiadać pamięć zewnętrzną. Standardowe zasilanie dostępnych elektrozaczepów to 10-24V AC/DC. Zdecydowana większość elektrozaczepów posiada wbudowaną diodę i solidną obudowę, która zapewnia długą wytrzymałość i niezawodność.

 

Elektrozaczepy, których zastosowaniem ma być montaż np. do bram garażowych czy drzwi wejściowych powinny współpracować ze standardowymi typami blach. Dodatkowo elektrozaczepy powinny być odpowiednie zarówno do drzwi prawych, jak i lewych.

 

Elektrozaczepy, wykorzystywane do blokowania drzwi czy bram, to elektrozaczepy NC, które są zablokowane bez zasilania. Specyfiką elektrozaczepów NC jest zablokowanie zapadki i otwarcie drzwi, jeśli podane zostanie napięcie na cewkę. Ponadto na rynku można spotkać się z innymi rodzajami elektrozaczepów, jak np. elektrozaczepy z mechanicznymi przełącznikami na dzień i noc lub elektrozaczepy z czujnikiem stanu drzwi.