Stylowe wykończenie poddasza

W wykończenie domu trzeba włożyć sporo pracy. Dotyczy to zwłaszcza tych pomieszczeń, które mają nieregularną kubaturę, są pełne skośnych powierzchni. Jednym z nich jest poddasze, które adaptujemy zwykle na pokoje gościnne albo dla dorastających dzieci.

Odpowiednia płyta oraz szczelne okna

 

W przypadku nowo budowanych domów prace związane z wykończeniem poddasza można rozpocząć dopiero w momencie zakończenia mokrych robót. Wszystkie ściany muszą być już suche, wszystkie instalacje – rozprowadzone. Wcześniej należy też zakończyć zadania związane z docieplaniem obiektu.

Do wykańczania poddasza nadają się dwa rodzaje materiałów, czyli płyty gipsowo-kartonowe albo gipsowo-włóknowe. To lekkie i do tego niepalne materiały, które można aranżować na wiele sposobów. Można je malować, tapetować, a nawet pokrywać płytkami. Świetnie nadają się na ścianki działowe i sufity podwieszane.

Wybór konkretnego rodzaju płyty zależy od przeznaczenia pomieszczenia oraz panujących w nim warunków. Przykładowo na poddaszu, na którym wilgotność powietrza utrzymuje się poniżej 70 proc., można zastosować standardowe płyty o grubości 9,5-15 mm.

Powierzchnie, które chcemy wyłożyć płytkami ceramicznymi, muszą być mocne. W takim przypadku trzeba zastosować grubsze płyty, mające 25 mm. One wytrzymają większe od standardowych obciążenia.

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (max do 85 proc.), np. łazienkach i kuchniach, należy zamontować płyty wodoodporne. Ich rdzeń wypełniony jest hydrofobowymi dodatkami, które opóźniają wchłanianie wody i pary wodnej. W standardzie mają grubość 12,5 mm.

Stylowe poddasze nie może obejść się bez eleganckich okien dachowych zapewniających właściwą izolację termiczną i akustyczną. Fachowcy od wykańczania wnętrz polecają okna dachowe Dobroplast, które są bardzo szczelne i bezpieczne w użytkowaniu. Te właściwości sprawiają, że dobre opinie o oknach Dobroplast szybko się upowszechniają.