Jakie gry dla dzieci?

Dzieci są radością i duma każdego rodzica, który stara się aby było ono szczęśliwe, radosne i ciekawe otaczającego go świata. Nic nie może zmącić spokoju wychowania i rozwoju tak młodego organizmu. Jakie więc gry zaproponować swojej latorośli, aby wszystkie te założenia były spełnione, i aby nie wywoływać w niej sprzecznych odczuć lub agresji?

Dla najmłodszych polecane są gry pozwalające na poznanie własnego ciała, jego cech, ograniczeń i możliwości, co jest bardzo ważne dla poczucia własnej wartości oraz funkcjonowania społecznego każdego człowieka.

Również otaczający nas świat jest bardzo ciekawym wyzwaniem. Gry związane z poznawaniem zwierząt, ich trybu życia, pożywienia, wydawanych przez nie odgłosów; ogólne poznawanie przyrody, świata, nauka kolorów, liter, liczb, współpracy zespołowej, wszystko to pozwala przygotować dziecko do wejścia do szkoły i otworzenia się na innych.

 

Każda gra niesie jakieś wartości, wspomaga nabywanie określonych umiejętności, rozwija zainteresowania, wzbogaca wiedzę, uczy przestrzegania ściśle określonych zasad.

Na rynku dostępne są gry: angażujące całe ciało dziecka (dużą i małą motorykę), kształtujące mapę ciała, poprawiające orientację przestrzenną i napięcie mięśniowe, wpływają na ruch gałek ocznych i jakość spostrzegania wzrokowego, stymulują słuch poprzez zmianę pozycji głowy, budują więzi poprzez fizyczną bliskość uczestników; gry planszowe, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną, spostrzeganie, logiczne myślenie, pamięć wzrokową; gry językowe, wspomagające rozwój słownika, techniki czytania, ortografii; puzzle i inne układanki; kolorowanki; poszukiwanie różnic.

 

W dzisiejszych czasach jednak dzieci najczęściej i najchętniej sięgają po gry komputerowe, ponieważ są łatwo dostępne, maja ładną grafikę, występują tam znani bohaterowie z bajek i kreskówek, jest wiele możliwości grania.

Przed zakupem takiej gry dla dziecka należy jednaj zwrócić uwagę na kilka aspektów takich jak: przewidywana dla gry grupa wiekowa adresata, czy jest to gra edukacyjna, logiczna, przygodowa , czy zawiera agresję i przemoc, czy używane w niej są wulgaryzmy.

 

Kupując grę komputerową należy również zadbać, aby dziecko nie spędzało przy komputerze całego dnia a raczej tylko jego małą część. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka i nie powoduje od najmłodszych lat uzależnienia od komputera.