Jak prowadzić życie po zdradzie?

Z różnych przyczyn życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy chcieli. W związku po dobrym okresie przychodzi zły czas. U niektórych par takie wahania relacji między partnerami są czymś normalnym. Poważny problem zaczyna się wtedy, gdy sytuacja stale się pogarsza.

 

Odbudowa zaufania i wyzbycie się chęci zemsty

 

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewierność któregoś z partnerów. Skok w bok to dla zdradzonej osoby bardzo duży cios. Niektórzy nie są w stanie wybaczyć swojej drugiej połówce takiego zachowania. Jednak z powodu przywiązania nie chcą się rozstać. Powstaje wówczas pytanie, jak prowadzić życie po zdradzie.

Badania dowodzą, że akcie niewierności połowa związków rozpada się. Część podejmuje próbę odbudowy relacji. Wiadomo, że nie będą one już takie jak dawniej. Najważniejsze – z punktu widzenia dalszego trwania związku w dobrej kondycji – zadanie to odbudowa zaufania. Równie ważne jest wybaczenie występku.

Niektórzy nie mają tyle woli i siły. Twierdzą, że wybaczenie takiego zachowania oznacza brak szacunku dla samego siebie. Próbują więc wymazać ze swojego życia wszystko, co wiąże się z partnerem, który dopuścił się zdrady. Wyprowadzają się, rozwodzą, niszczą wspólne zdjęcia, chowają albo wyrzucają ubrania, pamiątki i inne przedmioty należące do drugiej strony.

Niekiedy wszystko to przychodzi z wielkim trudem i wcale nie pomaga. Dzieje się tak, gdyż nie jest łatwo zapomnieć o kimś, z kim żyło się pod jednym dachem tyle czasu, z kim doświadczyło się wielu wspaniałych chwil. Rozwodnicy postanawiają więc wrócić do siebie, bo nie chcą zaczynać wszystkiego od nowa, ale z drugiej strony ciężko im na siebie patrzeć.

W takich sytuacjach ratunkiem może być terapia u psychologa. Dzięki specjaliście partnerzy mogą ustalić przyczyny niewierności, zrozumieć, dlaczego do niej doszło. Nierzadko jest ona konsekwencją braku czułości, jaką odczuwa… mężczyzna. Choć wydaje się to dziwne, panowie też jej potrzebują.

Drugim po odbudowie zaufania problemem, z jakim musi się zmierzyć osoba zdradzona, jest wyzbycie się chęci zemsty. Wielokrotnie jest tak, że gdy niewierność wyjdzie na jaw, pokrzywdzony partner pała chęcią odwetu.