Brak okresu po tabletkach

Na rynku istnieje duży wybór środków antykoncepcyjnych: od prezerwatyw, przez globulki dopochwowe, spirale po doustne środki antykoncepcyjne. Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży i z roku na rok coraz więcej pań decyduje się na ten sposób zabezpieczenia przed nieplanowanym powiększeniem rodziny. Wiedza młodych kobiet na temat wpływu tabletek na organizm jest wciąż bardzo mała. Wskutek czego znaczna część pań mylnie odbiera sygnały, jakie wysyła im ich ciało. Nie każda kobieta jest świadoma, jakie konsekwencje niesie ze sobą zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Jednym z typowych skutków ubocznych zaprzestania antykoncepcji hormonalnej jest pogorszenie stanu cery, nawrót zmian trądzikowych oraz spadek wagi.

Wiele pań z niepokojem obserwuje brak krwawień po zaprzestaniu stosowania pigułek antykoncepcyjnych.

Młode kobiety w tym czasie ogarnięte paniką robią serie testów ciążowych. Tymczasem prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, zaraz po zaprzestaniu antykoncepcji hormonalnej jest znikome. Wszyscy ginekolodzy podkreślają, że brak występowania okresu po odstawieniu tabletek zapobiegających ciąży, jest normalną reakcją kobiecego organizmu na skutek zaburzenia poziomu hormonów.

W niewielu przypadkach miesiączka powraca zaraz po zakończeniu brania pigułek, w tym wypadku i tak pierwsze krwawienie tzw. krwawienie z odstawienia jest bez owulacji, gdyż jajeczka nie są jeszcze tak aktywne, by doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Nie warto wpadać w panikę, gdyż zwykle nasze ciało potrzebuje od dwóch tygodni do pół roku na przywołanie okresu z owulacją.

 

Co prawda kobieta może przerwać antykoncepcję hormonalną w każdej chwili, jednak ginekolodzy zalecają, by zakończyć ostatnie opakowanie pigułek, wówczas powinna wystąpić miesiączka.

Jeżeli okres nie powraca przez dłuższy czas, a jesteśmy pewne, że to nie wynik ciąży, należy udać się do ginekologa w celu diagnostyki naszych niepokojących zmian w organizmie.